پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - نبود صنایع تبدیلی مهمترین عامل خام فروشی گیاهان دارویی در چهارمحال و بختیاری
پیام روز
بازدید روز : 3118
بازدید کل : 2717214
آخرین بروزرسانی:
7 آبان 1399 ساعت 14:32
نظرسنجی
سايت حاضر را چگونه مي بينيد؟
بازدید : 45 13 مهر 1399 ساعت 14:29 شماره :77756

نبود صنایع تبدیلی مهمترین عامل خام فروشی گیاهان دارویی در چهارمحال و بختیاری

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری، سید اسماعیل صالحی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری در نشست با رئیس و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد، نبود صنایع تبدیلی و خام فروشی را از مهمترین مشکلات در حوزه گیاهان دارویی این استان بیان کرد.
وی با بیان اینکه توسعه کشت گیاهان دارویی باید همگام با صنعت فرآوری باشد افزود: از مراکز دانشگاهی انتظار می‌رود با کمک در بخش فرآوری محصولات گیاهان دارویی در جهت استفاده از تمامی ظرفیت‌های استان یاری‌گر باشند.
هومان خاکپور سرپرست معاونت فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری نیز یکی از رویکرد‌های سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور را اقتصادی کردن مراتع از طریق توسعه و کشت گیاهان دارویی عنوان کرد و گفت: رشد و تکثیر گیاهان دارویی منفعت دو سویه برای بهره‌برداران و منابع طبیعی به لحاظ بهبود وضعیت اقتصاد و معیشت مردم و همچنین توسعه و حفاظت پوشش گیاهی با مشارکت مردم دارد.
وی اضافه کرد: مراکز دانشگاهی با انجام فعالیت‌های پژوهشی در قالب اجرای طرح‌های پایلوت و الگویی، می توانند سبب شناسایی و معرفی گونه‌های دارویی و خوراکی با اثربخشی و راندمان تولید بیشتر ‌شوند.
به گفته خاکپور: اقتصادی کردن عرصه‌های جنگلی و مرتعی منطبق بر اصول بهره‌برداری پایدار از جنگل‌ها و مراتع می‌باشد و نیازمند هم افزایی بخش‌های اجرایی، پژوهشی و علمی کشور است.

وی در پایان گفت: با استفاده از ظرفیت‌های بخش‌های اجرایی، دانشگاهی و تحقیقاتی می‌توان در جهت اجرای بهترین گزینه‌های اقتصادی کردن عرصه‌های ملی که منجر به مدیریت پایدار جنگل‌ها و مراتع می‌گردد، گام برداشت.


 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :