به گزارش روابط عمومی اداره کل منا' /> به گزارش روابط عمومی اداره کل منا" /> به گزارش روابط عمومی اداره کل منا" /> پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - بیمه مراتع راهی برای کاهش خطر پذیری در عرصه‌های منابع طبیعی
پیام روز
بازدید روز : 23674
بازدید کل : 2705767
آخرین بروزرسانی:
30 مهر 1399 ساعت 10:7
نظرسنجی
سايت حاضر را چگونه مي بينيد؟
بازدید : 32 15 مهر 1399 ساعت 11:42 شماره :77818

بیمه مراتع راهی برای کاهش خطر پذیری در عرصه‌های منابع طبیعی

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری، سید اسماعیل صالحی مدیرکل منابع طبیعی  و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری امروز سه شنبه 15 مهرماه 99 در نشست با مسئولان صندوق بیمه محصولات کشاورزی و منابع طبیعی استان و کارشناسان مربوطه گفت: بیمه مراتع یکی از ابزارهای مهم و موثر در زمینه مدیریت ریسک در بخش منابع طبیعی می باشد که متاسفأنه این ظرفیت به عنوان یک نیاز اساسی در سیاستگذاری و بخش اجرایی مغفول مانده است.
وی افزود: با بررسی مجدد و  پیگیری از طریق صندوق بیمه محصولات کشاورزی، به دنبال بازتعریف عوامل خطر و قیمت پایه هر هکتار مرتع می باشیم.
صالحی سطح مراتع استان را بیش از یک میلیون و 70 هزار هکتار اعلام و کرد و افزود: در سال زراعی 98-99 بیمه مراتع در سطحی معادل ۷۶۶۴ هکتار در استان عمدتاً در شهرستان‌های اردل، بروجن و کیار انجام پذیرفته که این رقم غیرقابل معقول در برابر مساحت عرصه های مرتعی است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر تگرگ، خشکسالی و سیل در بیمه مراتع به عنوان عوامل خطر درنظر گرفته شده است گفت: با توجه به اینکه هرساله آتش سوزی، سرمازدگی و آفات و بیماری ها خسارات قابل توجهی به مراتع وارد می کند، نیاز است این موارد نیز به عنوان عوامل تهدید و خطر در بیمه عرصه منابع طبیعی اضافه شود.
صالحی افزود: قیمت علوفه خشک مرتعی و عملکرد در هر هکتار دو مولفه تعیین حق بیمه در مراتع استان می باشد.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه ۲۵ درصد مرتع ارزش علوفه ای و 75 درصد ارزش زیست محیطی دارد از این رو ترغیب بهره‌برداران برای بیمه مراتع اثرات بسیار موثری در حفظ آب، خاک و  پوشش گیاهی خواهد داشت.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری در پایان از بیمه پروژه های بیولوژیک و اصلاحی احیای جنگل و مرتع همچون کپه کاری، نهال کاری،  تبدیل دیمزارهای کم بازده و ... به عنوان یکی از سیاست های کاری اولویت دار طی سال زراعی جاری در این استان خبر داد.
 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :