پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - تهدیدهای جدی منابع طبیعی باید شناسایی شود
پیام روز
بازدید روز : 35694
بازدید کل : 3277431
آخرین بروزرسانی:
4 بهمن 1400 ساعت 11:7
نظرسنجی
سايت حاضر را چگونه مي بينيد؟
بازدید : 53 22 آذر 1400 ساعت 9:15 شماره :91743

تهدیدهای جدی منابع طبیعی باید شناسایی شود

استادیار مهندسی محیط‌ زیست دانشکده منابع طبیعی و علوم زمین دانشگاه شهرکرد در همایش استانی روز جهانی خاک در چهارمحال و بختیاری  گفت : منابع طبیعی یکی از مهمترین عوامل شرط بقاء جامعه بشری است و باید تهدیدهای جدی منابع طبیعی شناسایی شود .

نسرین قرهی اظهار کرد: خاک به عنوان یکی از مهمترین اجزای منابع طبیعی است که فرسایش، شوری ، آلودگی، تخریب، تغییرکاربری اراضی و تغییر اقلیم مهمترین و بزرگترین تهدیدهای خاک است.

به گفته وی، تغییرات اقلیمی اثرات زیادی دنبال دارد که سیلاب‌های شدید، فرسایش شدید خاک، افزایش گرما، تخریب خاک، بالا آمدن سطح آب دریا، پیامدهای تغییر اقلیم است که این تغییرات آینده ویرانگری  برای جهان رقم خواهد زد.

وی اظهار داشت:برای حفظ بقاء بشریت و منابع طبیعی باید این تهدیدها را جدی درک کنیم و برنامه‌ها و اقدامات مختلف را اجرا کنیم.

این محقق حوزه کشاورزی و منابع طبیعی گفت: محیط اطراف ما به سادگی با استفاده از سوخت‌های فسیلی و روش‌های ناصحیح کشاورزی تغییر پیدا می‌کند و گاز دی اکسید کربن که نوعی گاز خطرناک است، تولید و باعث گرم شدن  زمین می‌شود.

به گفته وی، گازهای گلخانه‌ای نیز سهم عمده در تولید این گازها و گرم شدن زمین دارند که ۲۱ درصد گازهای تولیدی که باعث تغییر اقلیم می‌شود، از زمین‌های کشاورزی انتشار پیدا می‌کند.

وی به افزایش تولیدات کشاورزی به عنوان یک برنامه و سیاست در کشور و جهان با توجه به افزایش جمیعت و نیاز به تامین غذا اشاره کرد و گفت: افزایش عملکرد محصولات کشاورزی در واحد سطح یک راهکار برای مقابله با تهدیدهای حوزه کشاورزی مختلف است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :