پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - حقوق شهروندی و منابع طبیعی
آخرین اخبار
انعقاد 25 فقره قرارداد به منظور اجرای عملیات آبخیزداری در چهارمحال و بختیاری
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری از انعقاد 25 فقره قرارداد به منظور اجرای عملیات آبخیزداری دراین استان خبر داد.
افزایش کمیت و کیفیت پروژه های بیولوژیک در عرصه های مرتعی و جنگلی
با اعمال اصول فنی و تقویت فرآیند نظارت در سه مرحله قبل، حین و بعد از اجرا کمیت و کیفیت پروژههای بیولوژیک در عرصه های مرتعی و جنگلی افزایش می یابد.
انعقاد قرارداد مشارکت فی مابین منابع طبیعی و صدا و سیمای چهارمحال و بختیاری
قرارداد مشارکت در تولید و پخش برنامه فی مابین اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان و صدا و سیمای مرکز چهارمحال و بختیاری منعقد گردید.
مسئول حوزه مدیریت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری منصوب گردید
طی حکمی از سوی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری، مجتبی عیدی به سمت مسئول حوزه مدیریت اداره کل منصوب گردید.
چهارمحال و بختیاری یکی از استان های برتر در تشکیل پرونده های قضایی در حوزه تخلفات منابع طبیعی است
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری در دومین نشست شورای هماهنگی یگان حفاظت منابع طبیعی استان گفت: چهارمحال و بختیاری یکی از چهار استان برتر در تشکیل پرونده های قضایی در حوزه تخلفات منابع طبیعی می باشد.
مامورین یگان حفاظت در خط مقدم حراست و صیانت از عرصه‌های منابع طبیعی
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری در دومین نشست شورای هماهنگی یگان حفاظت منابع طبیعی استان گفت: مامورین یگان حفاظت در خط مقدم حراست و صیانت از عرصه‌های منابع طبیعی قرار دارند، و با توجه به اینکه کار آنان بسیار با اهمیت و حساس است از این رو مشارکت بهره بردارن و بهره گیری از کمک های مردمی و رعایت اصل "پیشگیری بهتر از مچگیری" در حفاظت از عرصه ها حائز اهمیت است.
شرایط ابطال پروانه چرای دام/فصل چهارم اصلاحیه شیوه نامه فنی و اجرایی بهره برداری از مراتع کشور
شرایط ابطال پروانه چرای دام بر اساس فصل چهارم اصلاحیه شیوه نامه فنی و اجرایی بهره برداری از مراتع کشور منتشر شد.
تعهدات، وظایف و تکالیف مرتعداران/فصل سوم اصلاحیه شیوه نامه فنی و اجرایی بهره برداری از مراتع کشور
تعهدات، وظایف و تکالیف مرتعداران بر اساس فصل سوم اصلاحیه شیوه نامه فنی و اجرایی بهره برداری از مراتع کشور منتشر شد.
رسیدگی به مشکلات مردم در راستای اجرای طرح‌های جنگل‌کاری اقتصادی در شهرستان کیار
از طرح‌های جنگل‌کاری اقتصادی، غنی‌سازی جنگل با بذر‌ در منطقه مشایخ بخش ناغان شهرستان کیار در راستای حل مشکلات بهره برداران محلی بازدید شد.
انتصاب جدید در اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری
سرپرست اداره مهندسی و مطالعات اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری منصوب گردید.
قاچاق چوب جنگلی در محور لردگان به بروجن منجر به تصادف شد
قاچاق چوب جنگلی در محور لردگان به بروجن استان چهارمحال و بختیاری منجر به تصادف شد.
عملیات آبخیزداری در ۵۹۴ حوزه آبخیز کشور در دست اجراست
مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری گفت: امسال عملیات آبخیزداری در ۵۹۴ حوزه آبخیز کشور در دست اجراست.
توزیع ۷.۵ تن نهاده (بذور گیاهان دارویی) در چهارمحال و بختیاری
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری در گفتگو با رسانه ملی، از آغاز توزیع ۷.۵ تن نهاده (بذور گیاهان دارویی) شامل آنغوزه، باریجه و ریواس در سطح شهرستان‌های استان خبر داد.
مدیریت جامع حوزه آبخیز، حفاظت و بهره برداری پایدار حوزه آبخیز سینی برجویی را تضمین می‌نماید
مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: مدیریت جامع حوزه آبخیز، می تواند حفاظت و بهره برداری پایدار حوزه آبخیز سینی برجویی را تضمین نماید.
سند مدیریت جامع حوزه آبخیز سینی برجویی به عنوان یک حوزه الگویی در کشور تدوین می شود
مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور درسفر به چهارمحال و بختیاری از تنظیم و تدوین سند مدیریت جامع حوزه آبخیز سینی برجویی شهرستان خانمیرزا به عنوان یک حوزه الگویی در کشور خبر داد.
کلنگ زنی فاز اول پروژه پخش سیلاب سینی برجویی٣ در شهرستان خانمیرزا
کلنگ فاز اول پروژه پخش سیلاب سینی برجویی٣ در شهرستان خانمیرزا با حضور مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری و فرماندار خانمیرزا و جمعی از مسئولان و جوامع محلی به زمین زده شد.
بهره‌برداری از پروژه تورکینست روستای گنج شهرستان لردگان
آیین بهره‌برداری از پروژه تورکینست روستای گنج بخش فلارد شهرستان لردگان با حضور مدیرکل دفتر آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری و جمعی از مسئولان برگزار گردید.
نبود صنایع تبدیلی مهمترین عامل خام فروشی گیاهان دارویی در چهارمحال و بختیاری
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری در نشست با رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد، نبود صنایع تبدیلی را مهمترین عامل خام فروشی گیاهان دارویی در این استان بیان کرد.
سايت حاضر را چگونه مي بينيد؟
حقوق شهروندی و منابع طبیعی

به نام خدا

پیش درآمدی بر حقوق شهروندی و منابع طبیعی

کشور پهناور ایران در منطقه خاورمیانه با تاریخ و تمدن بیش از ده هزار ساله و غنی از مناطق رویشی و اکوسیستم ها و اقلیم های مختلف و متنوع،کلکسیونی بی نظیر از منابع طبیعی تجدید شونده در جهان را تشکیل داده است که همه این منابع طبیعی خدادادی (همچون دیگر کشورها و ممالک) ضمن اینکه بستر حفاظت آب و خاک و گونه های گیاهی طبیعی(به عنوان میراث طبیعی کشور) و توسعه پایدار می شند از جمله اموال عمومی و متعلق به مردم کشور محسوب می شوند. لذا مدیریت کلان و رویکرد های حاکم بر منابع طبیعی تجدیدپذیر را (همچون دیگر امور) قوانین بالادستی؛ اعم از قانون اساسی و سیاست های کلی کشور مشخص می نمایند که در این زمینه، اصل های  44 و 50 قانون اساسی به طور ویژه به منابع طبیعی و محیط زیست پرداخته اند.  بنابراین مجلس شورای اسلامی به عنوان قوه قانون گذاری کشور که برآمده از متن جامعه و به عنوان وکلای مردم می باشند در راستای قانون اساسی و برحسب شرایط، زمان و مکان،؛ اصول فنی، حقوقی، عرفی و اجتماعی حاکم بر کشور و با در نظر گرفتن منافع ملی که همان منافع عموم مردم کشور می باشد، قوانین را برای امور مختلف از جمله منابع طبیعی تجدید شونده تصویب و برای اجرا ابلاغ می نمایند. بنابراین قوانین حاکم بر منابع طبیعی کشور از جمله قانون ملی شدن جنگل ها و مراتع، قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها ومراتع کشور و قانون حفظ و حمایت از منابع طبیعی و ذخایر جنگلی کشور و... ؛ (با تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان) در راستای حفاظت، اصلاح، احیاء و بهره برداری بهینه از منابع طبیعی تجدید شونده (اموال عمومی یا حقوق شهروندان)؛ همان سیاست ها و اهداف سازمانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور را تشکیل داده و از جمله حقوق عالیه شهروندی محسوب می شود. و هرگونه رفتار با این منابع؛ در زندگی فرد فرد جامعه اثر گذار خواهد بود بنابراین سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، اداره های کل منابع طبیعی و آبخیزداری و نیرو های منابع طبیعی به عنوان حافظان منابع طبیعی و برترین حافظان حقوق شهروندی  محسوب می شوند و در این راه بسیار مهم، دست همیاری فرد فرد جامعه را به گرمی می فشارند. امید است که در راه سرسبزی و آبادی میهن بزرگمان ایران گام های مفیدی برداریم. 

فخرالدین کریم زاده: رییس اداره بازرسی و مدیریت عملکرد

و دبیر صیانت از حقوق شهروندی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری

 
 

    
چاپ | ارسال به ديگران  |